IcExcellence

דף הבית | English

אמנים מספרים על הקרן

מהי הקרן למצוינות עבורי?

ירון גוטפריד - מוסיקאי:
 
" כשאני מסתכל על ארבע השנים האחרונות אני בהחלט יכול לומר שלא דמיינתי לעצמי עד כמה משמעותית תהיה הנוכחות של הקרן למצוינות בתרבות בחיי כאמן יוצר ומבצע וכמנהל מוסיקאלי.

הגדולה האמיתית והצלחתה של הקרן בשבילי היא בדרך התנהלותה המקורית והיצירתית, והתייחסותה לאישיותו המורכבת של כל אמן ואמן.
היחס האישי והרגישות למטרותיך, התמיכה בפרויקטים הייחודיים לך, והעובדה שהקרן תעשה הכל כדי לעזור לך להשיג את ה"כלים" הדרושים לך כדי להפוך רעיון למציאות היא נדירה בימינו.

כמה מהחוויות המשמעותיות ביותר בשנים אלו אני חב לקרן: החל מנסיעתי למרכז האומנים המופלא
MacDowell Colony בו שהיתי כחודש בכתיבת יצירה חדשה, דרך השתתפותי בכנס בין לאומי למנהלי תזמורות בבוסטון, ההשתתפות בסמינרים השנתיים ושיתופי פעולה שנולדו בין אמני הקרן והתזמורת הקאמרית הקיבוצית אותה אני מנהל מוסיקאלית, ועד בניית אתר אינטרנט מושקע.

אין לי ספק שזכיתי ושתודות לחוויות אלו אני אדם עשיר יותר רוחנית ובטח אמן טוב יותר! בשבילי הקרן זו משפחה תומכת שאני גאה להיות בה ומקווה להמשיך ולהיות קשור בה עוד שנים רבות".


עמנואל גת – רקדן וכוריאוגרף:

"במהותה הקרן היא למעשה אוסף אפשרויות בלתי מוגבל
ככזאת היא שימשה עבורי על הטווח שבין מצנט לבין פסיכולוג, עבור דרך מקום מפגש, חונך עיסקי, רשת קשר, מבקר חיצוני, תו תקן, זרז תהליכים וסוג של רשת ביטחון.
בגדול היופי הוא בחוסר הבהירות בהגדרת דרכי הפעולה, מה ששומר על רעננות וגמישות באופן בו נוצרים קשרים ושיתופי פעולה בין הקרן לאמנים הנבחרים".


שלומי שבן - מוסיקאי:

"... האפשרות , דרך התכנית האישית , לקחת את הזמן ולהתמקד באופן מעמיק בפן מסוים של המקצוע. כבר יותר משנה שאני לומד פיתוח קול. אני לא מאמין שבלי ההכוונה והתמיכה של הקרן הייתי עושה את זה, ואין לי מילים לתאר את ההשפעה המכרעת שיש לשיעורים הללו על ההתפתחות שלי כמוסיקאי מבצע.

...בהקשר הזה אי אפשר שלא להתייחס לסמינרים, שגם הם מספקים כלים חשובים, או פשוט נותנים שמות לתחושות מוכרות, וכך משרישים אותן, כפי שקרה לי עם אביעד גוז ושיטת ה-
win-win שלו.

לשמחתי, מבלי שתכננתי, ומבלי שידעתי שאפשרות כזאת קיימת, עברתי תהליך של קואוצ´ינג אצל רחל מראני. במהלך סדרת הפגישות שלנו גיליתי פרטים מפתיעים ומהותיים לגבי האישיות המקצועית שלי בפרט וכפועל יוצא על אישיותי בכלל. באתי אל המפגשים האלה עם מטרה מוגדרת (להוציא דיסק שני) ובלי שום כלים נראים לעין ליישם אותה. כשסיימתי את המפגשים המטרה הושגה והכלים הבלתי נראים נרכשו, אני מקווה, לתמיד".
 

עדי נס - צלם, דברים באירוע השנתי, 2007:

"פתאום הרגשתי איך שכאילו מישהו הסיר לי קטרקט מהעין. זו היתה הקרן... היא תורמת בכך שהיא נותנת לך גב – אבל זה לא תמיד הגב הכלכלי בהכרח. לא מדובר פה בפייה טובה כפי שנכתב באחד העיתונים, שאני מציב גחמה והיא מממשת. הקרן אינה קרן מפנקת – נהפוך הוא. היא מאלצת אותך להרבה השקעה מוקדמת. לשבת ולנסח את הבקשה, להסביר לעצמך ולקרן למה זה חשוב לקריירה שלך, בנסיעה ממומנת שאיננה חופש אלא נסיעת עבודה. אינך מרשה לעצמך להתבטל – ביודעך שאתה צריך לכתוב דו"ח אחרי החזרה של כל מה שעשית – איך הדברים והמפגשים עזרו לך להתקדם בקריירה שלך. בכך אתה מפעיל בתוכך שוטר חיצוני שעוזר לך להיות פרקטי ויעיל".

".... ככל שאתה גדל ומתבגר, קשה לעשות חברים חדשים. מאז הצטרפתי לקרן הרחבתי את מעגל החברים שלי – חברים אמנים. תהליך היצירה מלווה בהרבה בדידות. ... והנה אתה זוכה פתאום להכיר אחרים כמוך, המתלבטים באותן סוגיות בדיוק – ואת הזירה לכל זה יוצרת הקרן שמזמינה יחד אמנים מתחומים שונים לסדנאות של פיתוח כישורי קריירה ומודלים של ניהול".

צמד פרקדו - תומר יריב ועדי מורג, דואו כלי הקשה:
"הקרן למצוינות שינתה לנו את החיים. היא נותנת לנו ליווי בדרך, מדריכה אותנו איך לפעול בתוך פרויקט שהוא מאוד מסובך כלכלית. התחלנו לעבוד עם יועץ פיננסי, למדנו איך לפנות לפסטיבלים, וההיכרות עם אמנים אחרים בקרן הובילה לשיתוף פעולה מסוג חדש".
 מתוך כתבה בגלריה, "הארץ"

יהודית סספורטס - אמנית פלאסטית:

"...המפגש האישי שלי עם רחל מראני ועם הקרן למצוינת היה בנקודה מכרעת בהתפתחותי האישית והמקצועית גם יחד. אני חבה לקרן רבות מהתובנות איתן אני מתפתחת וזזה כאמן בשנים האחרונות. המפגש עם הקרן היה עבורי מפגש עם אמן רב תחומי רב פנים, בעל יכולות תנועה גמישות, ומפותחות ביותר. במישור האישי, הרגשי, האינטלקטואלי, הרציונאלי והפרקטי, ללא כל קיבוע של אופני פעולה לצורה או אופן אחד בלבד.
קוד הקרן מתאפיין במבנה של חשיבה וסריקה רגישה ביותר, הקורא כל אמן, מבין את מהות תנועתו הבסיסית כיוצר, ומתאים את תמיכתו באופן ספציפי לכל ישות.
זוהי נדיבות מסוג אחר, אשר במאגריה סבלנות אינטליגנטית נדירה, לקצב הספציפי שצריך כל אמן להתפתח בו. תוך תמיכה בקולו הייחודי והאותנטי של כל יוצר.
תכונה מהותית זו של ארגון המנהל צוותים ממקומות שונים היא נדירה. אני חבה המון תודה לסדנאות העבודה אשר היוו נקודת מפנה משמעותית בחשיבה היצירתית ובאופן התנועה שלי בשדה האמנות של החיים. תמיכתה של הקרן ביציאתי לשנה מלאה של שהות ועבודה במוסד הקונסטלר האוס ביטניום בברלין, הייתה למעשה נקודת מפנה מכרעת. נקודה בה החזון וכוח החיים היצירתי הפכו לכוח העיקרי המתחיל להניע אותך ולא גבולותיו של הפחד וההרגל .....
ההכרות עם טובי היוצרים בשדה התרבות הישראלית היוותה ומהווה עבורי למעשה את מרכז ההשתייכות... אני רוצה להודות על האפשרות להשתייך לקבוצת יוצרים שכזו...
אני חבה רבות לשמוליק מרחב ולרחל מראני, הכוח המניע של כל המפעל הזה, ולכל מפגשי הליווי שלה לאורך כל השנים. מפגשים שהתנהלו ומתנהלים בצירים שונים של מקום וזמן ומביאים עימם ידע וחוויה מעודכנים בזווית ראייה רחבה יותר...וזו רק ההתחלה..."

גיל שוחט - מוסיקאי:

"בקרן הזאת הכסף הוא רק חלק קטן מהתמיכה. במקרה שלי, למשל, עשינו מיפוי ותכנון אסטרטגי של הקריירה הבינלאומית שלי לשנים הבאות. זה נעשה על ידי יועצים אסטרטגיים מהשורה הראשונה...הרגשתי שאני זקוק להשתלמות בינלאומית נוספת בניצוח. בזכות הקרן נפגשתי עם לורין מאזל, מנצח על התזמורת של ניו יורק, שהוא בעיני גדול המנצחים היום. הקרן אירגנה את הפגישה בירושלים ובמקביל שלחה אותי לפאריס להשתלם בניצוח אצל אשנבך ונלסון. הם תמכו כספית בנסיעה וגם קיבלתי מהם תמיכה בבניית אתר אינטרנט. זה מודל שאני מאמין בו. לכל אחד תופרים את החליפה המתאימה לו".
מתוך היחידה לחקר הגדולה, עיתון הארץ וההרלד טריביון


מירית ויינשטוק - מעצבת אופנה:

"הוא (היועץ העסקי דורון נבו) עזר לי להבין איך ניגשים לנושא הזה מההיבט העסקי. איך בונים עסק, איך מתמחרים, כמה פריטים אני צריכה לייצר בעונה כדי להרוויח, כמה כסף להקצות למשכורות, לשיווק; אלה דברים שלא ידעתי איך ניגשים אליהם".
מתוךהפקולטה להנדסת כוכבים, העיתון הכלכלי דה מרקר.


דין דין אביב - מוסיקאית:

"עצם היותי נבחרת הקרן - זהו הישג עבורי, זוהי תמיכה. הקרן היא חלק מקבוצת תמיכה ....שמאפשרת לי לעבור שלב. שלב של אמונה ושל ביטחון עצמי, הן בחשיבה ההתנהלותית אמנותית והן כאדם. בנוסף לכל הערכים הללו, רכשתי במסגרת הקרן ידע בתחום המחשב שמאפשר לי יותר בקלות לגשת ולהקליט בעצמי ולהיות פחות תלויה באחרים. כמו כן ניתנו לי שעורי פסנתר למשך תקופה, שאיפשרו לי יותר ביטחון על הכלי הן בתהליך היצירה והן בליווי עצמי. לאחרונה ביקשתי גם לשפר את האנגלית שלי, וכך אני לומדת מזה כמה חודשים, באופן פרטי, ומרגישה יותר ביטחון וזרימה בשפה".


יסמין גודר - רקדנית וכוריאוגרפית:

ככל שהשנים עוברות אני מבינה את עוצמת ההשפעה של הקרן למצויינות על התפתחות הקריירה שלי. הסמינרים של הקרן, פגישות הקואצ´ינג, והדיאלוג עם האומנים האחרים מאפשרים לי לחשוב ולבחון מחדש את הדרך בה אני מנהלת את הקריירה שלי ועוזרים לי למצוא כלים ממשיים בהתאם לתובנות אליהם אני מגיעה. אני מרגישה ברת מזל להיות חלק מקהילת אומנים מדהימים מתחומים שונים, בפורום אשר בו זמנית מרענן את דרכי החשיבה שלי וגם מהווה מקור חזק לתמיכה הדדית. הייתה לי גם הזכות לעבוד בצורה אישית יותר עם שמוליק מרחב. גישתו השפיעה עלי עמוקות בהבהרת והגדרת הבחירות שאני עושה ביחס לחזון שלי ומימושו ואפשרו לי לפרוץ דרך בכל מיני תחומים".

עדי שטרן - מעצב גרפי:

"במהלך השנים האחרונות זכיתי להיות חלק מקבוצת האמנים שנבחרו להיות אמני הקרן למצוינות בתרבות. בעזרת הקרן יכולתי לצאת ללימודי תואר שני באנגליה. במשך שנה תמימה התמקדתי שם בתחום עיצוב הפונטים וזכיתי לחוויה נדירה, איכותית ומרוכזת שהשפיעה ושינתה באופן משמעותי את מהלך הקריירה שלי.
ואולם, הלימודים באנגליה - נפלאים ככל שהיו - מהווים רק חלק מהדברים בהם זכיתי במסגרת השתייכותי לקרן. הכלים אותם רכשתי במסגרת תהליך האימון (קואצ´ינג) עם רחל מראני, כמו גם אלה שנרכשו במהלך הסמינרים של הקרן, משמשים אותי בכל יום, כמעט בכל רגע מחיי. אין דרך להפריז בחשיבותם ונוכחותם של כלים אלה בחיי.
האופן שבו אני רואה את הקריירה שלי, את היצירה שלי ואת חיי בכלל, כמו גם האופן בו אני פועל בתוכם, השתנו הודות לפעילות הקרן".


רותו מודן
– מאיירת וכותבת:
ככל שעובר הזמן אני מרגישה ומעריכה יותר ויותר את ההשפעה של הקרן למצויינות על חיי העבודה שלי. בשונה מקרנות אחרות שבאות והולכות, כאן יש השקעה לטווח ארוך, מצד הקרן וגם מצד האמן. הקשר יוצא הדופן הזה מאפשר התפתחות תוך ליווי צמוד- או לא- החופש להחליט על גבולות הליווי הוא הצד היפה בעניין. ברור לי שאני לא יכולה וגם לא מעוניינת להפריד את ההתקדמות המקצועית שלי בשנים האחרונות מהעובדה שאני נבחרת של הקרן. נוצר כאן מודל ייחודי של שיתוף פעולה בין אמנים וקרן, בין אמנים לאמנים מתחומים אחרים - יש כאן יצירה משותפת, רבת משתתפים, על פני זמן, עם גבולות פתוחים שמאפשרים צמיחה-לפעמים לא צפויה, לפעמים מעלה שאלות, תמיד מאתגרת.
 

אלי דג´יברי - מוזיקאי, סקסופון ג´אז:

לקרן למצויינות בתרבות יש חזון. זהו חזון מקורי, שאפתני, אולי אף יומרני, ובעיקר – קשה להשגה. התמזל מזלי, ואותו חזון נקרה בדרכי כשעוד היה בחיתוליו. היום הוא כבר בן שבע, אך הוא עדיין פרוע וחצוף, ועדיין מלא בסקרנות והתלהבות ביחס לדברים חדשים. הוא מתעצב ומתפתח מיום ליום, וסוחף אחריו עוד אנשים, ששואבים ממנו השראה, והופכים להיות חלק ממנו, והוא מהם. עם הזמן, אותם אנשים מבינים שהם – אנחנו - החזון עצמו; אנחנו אותו ילד מקורי ושאפתן, שהקרן מטפחת במסירות ובאדיקות. והם, אנחנו, אני, אסירי תודה על כך. על ההזדמנות, על השאפתנות, על המקוריות, על התמיכה, על המשפחה החדשה – תודה!

© Copyright 2001 Israel Cultural Excellence Foundation (IcExcellence). All rights reserved.
Bleknet.com - בניית אתרים